Headhunters. Lovci mozgov
Roger Brown, hlavná postava thrilleru Headhunters. Lovci mozgov, je takýmto prvotriednym headhunterom. Položí uchádzačovi papierové vreckovky na stôl, ale akurát tak ďaleko, aby ich nedočiahol. Vie zatlačiť na city, manipulovať s ním, aby dostal z neho aj posledné tajomstvo. Kašle na odbornú literatúru, všetky tie knihy sú len kvalifikovaný bullshit rôzneho stupňa. Na všetko mu stačí spomínaný 9-stupňový model výsluchu. „Som profesionálny, analytický a citovo neangažovaný. Som lovec mozgov. Nie je na tom nič zložité. Som kráľ,“ tvrdí o sebe už na prvých stranách Roger Brown.
Áno, naozaj je najlepším headhunterom v meste, dokonca v celom Nórsku. On kandidátov neodporúča. On ich priamo vyberá, pretože jeho stopercentné metódy mu priniesli slávu. Žije si napohľad nepoškvrnený život, má krásnu manželku, veľký dom, ale jeho životný štýl je trošku nákladnejší ako jeho čisté príjmy. A tak túto finančnú nerovnováhu dorovnáva bokovkou: kontakty získané vďaka práci využíva na krádeže umeleckých diel.
Keď stretne Clasa Greveho, ideálneho kandidáta na ktorýkoľvek riaditeľský post, vytuší riešenie svojich finančných ťažkostí. Clas má totiž doma slávny Rubensov obraz Lov na kalydónskeho kanca v neuveriteľnej hodnote. A tak sa ho Roger rozhodne získať za každú cenu...no dostane sa do ešte väčšieho maléru. Už samotné stretnutie s Clasom všetko obracia naruby. Menia sa pravidlá hry. Clas je neobyčajný protivník, ktorý mu prvý stupeň výsluchu hodil do tváre, okamžite ho odhalil a navrhol: preskočme toto divadielko. Lebo vie, ako to chodí...
Roger sa napriek tomu dostane do jeho bytu, aby mu Rubensa ukradol, no odhalí niečo, o čom by radšej nevedel. A začína sa lov. Brownovi ide o život a mení sa na štvanú zver. Roztáča sa šialený hon a boj o prežitie, v ktorom môže zvíťaziť iba jeden.
Headhunters. Lovci mozgov je vynikajúci thriller (už aj sfilmovaný) a ja sa pýtam: prečo som doteraz od Nesba nečítal nič iné?! Nesbo nasadil strhujúce tempo, v ktorom vydržal až do poslednej strany. Doslova vymodeloval atmosféru napätia a pritom je zábavný, nešetrí vtipnými poznámkami, uťahuje si zo zbohatlíkov a drží vás pevne, ako lano pri bungee jumpingu. Príbeh vystaval dokonale, dômyselne a postupne pripravuje šikovné prekvapenia, ktoré okoreňuje lakonickým štýlom rozprávania.
Ak hľadáte napínavé čítanie, pri ktorom sa nebudete nudiť, Headhunters. Lovci mozgov je rozhodne stávka na istotu.
Malá ochutnávka: prečítajte si úryvok z knihy Headhunters. Lovci mozgov, v ktorom Roger okrem iného kradne Munchov obraz...
Milan Buno
október 2011, blog.sme.sk