Jo Nesbø k nám už príde. Presvedčilo ho veľké číslo
To nie je žiadny umelecký program. Jo Nesbo fantazíroval o svete zločinu, už keď začal chodiť do školy a bolo treba písať slohové práce. Temné veci videl všade okolo seba, niečo podozrivé zazrie vždy, keď aj prichádza do Osla a vystupuje z vlaku.
Teraz mu môže kúsok inšpirácie poskytnúť aj Slovensko, Nesbo pricestuje do Bratislavy. Do krajiny, kde sa z jeho kníh predalo dvestotisíc kusov, pretože jeho nekomformný detektív Harry Hole si tu získal viac fanúšikov ako mnohí iní literárni hrdinovia dokopy.
Ak teda nepočítame Harryho Pottera, ktorý sa po siedmich dieloch dostal k číslu 854tisíc.
Na hrane zákona
Pre pripomenutie Nórsko má päť miliónov obyvateľov. Teda približne toľko ako Slovensko. Dnes sa nórski spisovatelia prekladajú do veľkých jazykov, píšu o nich najväčšie svetové denníky a aj Jo Nesbo k nám príde ako veľká hviezda. Aj keď napríklad Henrik Ibsen písal kedysi o spriaznenosti Nórska a Slovenska, naša literatúra ešte taký rozruch nespôsobuje.
„Na otázku, prečo sa Nórom podarilo vo svete presadiť, a nám nie, sa nedá len tak ľahko odpovedať,“ hovorí Mária Lešková z vydavateľstva Ikar. „Asi to však bude súvisieť s remeselnou zručnosťou, s tým, ako veľmi si Škandinávci dajú záležať na prepracovanom príbehu a vykreslenom prostredí. To všetko sa pred čitateľmi zhmotňuje a odvíja ako film, majú pocit, že sú jeho súčasťou.“
Nesbovi sa špeciálne vydaril Harry Hole, odvážne ho vymodeloval tak, aby bol v detektívnych príbehoch sám na hrane zákonnosti a nevinnosti. Jeho jedinou chybou je hádam len to, že Nesbo si od neho občas potrebuje oddýchnuť a vtedy napíše knihu s iným hrdinom.
„Hole je zvláštny prípad, jeho osobnosť niekedy zatieni samotný príbeh,“ hovorí Lešková. „Ľudí ani tak nezaujíma, ako sa bude rozuzľovať zápletka. Viac sú zvedaví na to, čo sa udeje v jeho osobnom živote. Viacerí čitatelia už dokonca začali vytvárať jeho portrét, ako by mohol vyzerať. To sa málokedy v literatúre stáva.“
Spisovateľ, čo rád lezie
Jo Nesbo patrí k tomu ľudovejšiemu, čo dnes v škandinávskej literatúre vzniká. Vo vydavateľstve Ikar najprv zaznamenali veľký záujem o švédsku trilógiu Millenium Stiega Larssona a potom sa už pridali aj ďalší autori pochmúrnych, ale aj akosi elegantných detektívok.
Mária Lešková hovorí, že Ikar sa už dlho snažil o to, aby Jo Nesbo na Slovensko prišiel, bol to však ťažký plán, pretože je vždy zaneprázdnený.
Zo zoznamu kníh, ktoré v poslednom čase písal, sa dá usúdiť, že sa ani nevyhovára. Každý rok má novú knihu a na tento rok si rovno vymyslel tri. A ešte bol aj ochotný obetovať svoje meno na obálke knižky, pretože sa chystal na mystifikáciu. Chcel napísať dve knihy a vydať ich pod menom záhadne zmiznutého spisovateľa, a potom aj napísať jeho biografiu.
Tentoraz už však s návštevou súhlasil, presvedčilo ho najmä množstvo kníh, ktoré u nás predal, a pôjde sa pozrieť i do Česka a Maďarska. V Bratislave bude mať pracovný deň v stredu, najprv pôjde o štvrtej na autogramiádu do Panta Rhei na Poštovej ulici a o ôsmej aj na besedu v Martinuse na Obchodnej.
Potom ho možno stretnú nejakí športovci. „Nesbo povedal, že má rád lezenie,“ hovorí Lešková. „Vo voľnom čase teda pôjde na skalky. Aj v Česku, aj u nás, u nás dokonca až dva dni.“
Autor: Kristína Kúdelová, Sme.sk