Jo Nesbø sa pohrá so Shakespearom
V podstate to bola detektívka, už keď ju napísal sám Shakespeare. Vojenský veliteľ sa postaví proti panovníkovi, zabije ho a jeho neskôr zabijú tiež. „Triler o mocenskom boji, temná noir atmosféra, paranoidná myseľ, hlavný hrdina s vlastným morálnym kódom... Nie, necítim sa tu vôbec cudzo,“ opisuje nórsky spisovateľ Jo Nesbø, čím mu je blízky Macbeth.
Práve túto hru si vybral v rámci medzinárodného projektu Hogarth Shakespeare. Stojí za ním vydavateľstvo Penguin Random House, ktoré oslovuje známych autorov, aby po svojom spracovali diela legendárneho anglického dramatika. Výsledkom bude séria kníh, ktoré vyjdú v roku 2016, keď uplynie štyristo rokov od jeho úmrtia.
Nesbø je najnovším potvrdeným menom v zozname, v ktorom už figurujú napríklad aj držitelia prestížnej Bookerovej ceny Margaret Atwoodová či Howard Jacobson.
Na čo treba mať nervy
Azda žiadny iný autor sa nedočkal toľkých adaptácií ako Shakespeare. Jeho nadčasové zápletky a bravúrne vykreslené postavy sa už objavili v množstve najrôznejších diel od opier až po filmy. Dokazuje to aj Macbeth, ktorého už napríklad zhudobnil Verdi a nakrútil Akiro Kurosawa.
„Je to skvelý príbeh,“ tvrdí Jo Nesbo. „Zoberiem z neho, čo sa mi hodí, napíšem vlastný príbeh a budem mať dosť odvahy nazvať ho rovnako.“
O detailoch ešte zatiaľ nehovoril, ale je pravdepodobné, že použije svojho populárneho literárneho hrdinu. Detektív Harry Hole sa totiž Macbethovi celkom podobá – obaja bojujú s vnútornými démonmi a majú komplikované vzťahy s okolím.
Rešpekt aj výzva
U ďalších už zverejnených účastníkov projektu cítiť rešpekt, no zároveň neskrývajú ambície vyrovnať sa s predlohou originálnym spôsobom.
„Myslím, že je to mimoriadne riskantná vec až spupnosť. Musíte byť trochu šialený, keď sa chcete priblížiť Shakespearovi a skúšať písať konkurenčnú verziu,“ cituje Daily Telegraph Howarda Jacobsona. Vzápätí však 71-ročný spisovateľ dodal, že je vzrušený z takejto výzvy.
Autor románu Finklerovská otázka, za ktorý v roku 2010 získal prestížnu Bookerovu cenu, sa pustí do Kupca benátskeho. Tvrdí, že po štyroch dekádach od vzniku tejto komédie si vie predstaviť, že na jej základnú otázku Kto je vlastne hrdinom a kto zloduchom? sa dá odpovedať trochu inak.
Kanaďanka Margaret Atwoodová zareagovala na ponuku vydavateľstva najrýchlejšie. Mala to jednoduché – Búrku označila za svoju najobľúbenejšiu hru a práca s ňou bude „osviežujúca výzva“.
Siahnuť na také známe predlohy, ako sú Shakespearove hry, si naozaj netrúfne každý. V tomto projekte sú zatiaľ renomovaní autori. Šanca na vznik literárnej hry ukončenej vydaním niekoľkých zaujímavých kníh tak prevažuje nad možnosťou, že sa rodí ďalšie zbytočné sprznenie klasiky. Minimálne to môže byť nápaditejší spôsob pripomenutia jedného výročia.