Millennium pokračuje. Či sa to niekomu páči alebo nie
20. 08. 2015
Stieg Larsson nežije, ale jeho literárne postavy áno. Práve vychádza nový príbeh novinára Mikaela Blomkvista a hackerky Lisbeth Salanderovej, napriek niekoľkým protestom.
Písal články, písal komentáre, písal aj knihy. Len svoj testament nenapísal. Urobil Stieg Larsson chybu?
Nevieme, táto otázka nebude mať nikdy jednoznačnú odpoveď.
Nevieme, táto otázka nebude mať nikdy jednoznačnú odpoveď.
O niekoľko dní vyjde štvrtý diel knižnej série Millennium. To znamená, že žiarivý príklad úspechu severskej detektívky je späť, že novinár Mikael Blomkvist a hackerka Lisbeth Salanderová pokračujú v práci, stále trochu nelegálnej, nebezpečnej, ale prospešnej a vzrušujúcej. Novú knihu si iste pobežia kúpiť aj nejakí producenti a čoskoro sa budú hlásiť o jej filmové práva. Respektíve, už ich asi aj majú.
„Časopis Millennium má nových vlastníkov a znechutený Mikael zvažuje odchod, pretože zasahujú do jeho obsahu. Opäť však objaví niečo, čo by mohlo viesť k veľkému investigatívnemu článku a čo by Millenniu vrátilo úroveň,“ načrtáva novú zápletku Mária Lešková z Ikaru.
Tentoraz však samotná zápletka nie je až taká zaujímavá. Teraz je zaujímavé, že nová kniha má aj nového autora, že už ju nenapísal Stieg Larsson.
Do osudu knihy vstúpili fašisti
Larsson zomrel v roku 2004 ešte skôr, ako sa z jeho troch rukopisov stali vo svete hity. Manažérmi jeho diela sa stali jeho otec a syn a oni tiež rozhodli o tom, že Millennium môže pokračovať aj bez neho, s rovnakými postavami, atmosférou, myšlienkou.
Neprešlo im to úplne beztrestne, pretože proti ich kroku zaprotestovali Larssonovi kamaráti z detstva, ktorí verejne vyhlasovali, že sa práve začalo vykrádanie jeho hrobu. Vydanie štvrtého dielu prirovnávajú k „smiešnej“ kolekcii H&M s názvom Muži, ktorí nenávidia ženy (podľa prvého dielu Larssonovej trilógie) a vravia, že je to trápny biznis.
Ani Eva Gabrielssonová nie je spokojná, že Mikael a Lisbeth idú ďalej, jej názor však nemal váhu. S Larssonom žila tridsať rokov, lenže jeho rodinou sa nikdy nestala. Bolo pre ňu bezpečnejšie nikdy sa zaňho nevydať, píše denník Aftenposten, pretože spisovateľ do schránky pravidelne dostával anonymné vyhrážky, že ho raz niekto zabije. Bol veľkým bojovníkom proti rasizmu a neofašizmu, tomu venoval aj svoju novinársku kariéru, a to ovplyvnilo aj jeho literárny svet. Veď čitatelia sa dobre pamätajú, ako hrozba všadeprítomného, ale neviditeľného zla presiakla prvú knižku Millennia.
Konečne niekto, kto dobre píše
Severania píšu, že so štvrtou knihou počítal on sám, že už ju mal rozpísanú. To by znamenalo, že nový autor David Lagercrantz len nadviazal na jeho dielo a dopísal ho.
Mária Lešková z Ikaru hovorí, že to sa jej zdá nepravdepodobné. „Mali sme prístup k Lagercrantzovým denníkom, čítali sme o tom, ako sa pri písaní dlho trápil a nevedel nájsť správnu cestu,“ hovorí. „Aj veľmi dlho váhal, či má vôbec ponuku prijať.“
V Škandinávii si Lagercrantz získal uznanie knihou o futbalistovi Zlatanovi Ibrahimovičovi a miestne médiá si jeho novú prácu nepredstavujú nijako skepticky. Komentátor Aftenpostenu dokonca napísal: „Lagercrantz dobre píše na rozdiel od Larssona, ktorý do literatúry nepriniesol nič originálne.“
Vo švédskom origináli sa štvrtý diel Millennia volá To, čo ťa nezabije a odkazuje na výrok nemeckého filozofa Friedricha Nietzscheho: Čo ťa nezabije, to ťa posilní. Slovenský preklad je však už tradične iný, investigatívny príbeh Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salanderovej treba hľadať pod názvom Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti.
Zdroj: kultura.sme.sk, Kristína Kúdelová