20. 01. 2015
Práve vďaka Larssonovi svet zachvátila mánia svereskej detektívky. Aj vďaka nemu sme lepšie spoznali Jo Nesba, Larsa Keplera, Jorna Liera Horsta, Lizu Marklundovú a mnohých ďalších.
Príbehy Millennia boli viackrát sfilmované. Autor sa však neuveriteľného úspechu nedožil, zomrel na následky srdcového infarktu len pár mesiacov pred vydaním prvého románu.
Ohlasy svetových médií a reportáž zo Štokholmu
nájdete nižšie v článku.
Každý z nových dielov môžete kúpiť samostatne po 12,90€, alebo všetky tri knihy v špeciálnom boxe za 34,90€. Celkovo vyše 1400 strán skvelého čítania!
Možno viete, že
Stieg Larsson začal uvažovať o napísaní detektívky už na začiatku 90.rokov, ale trvalo desať rokov, kým sa pustil do Mellennia. Keďže bol veľkým milovníkom anglosaskej literatúry, detailne poznal diela kvalitných autorov, tak veľmi dobre vedel, aké prísady musí namiešať do svojich kníh, aby sa stali lákavými pre čitateľov.
Stieg pracoval ako novinár a najmä po nociach písal svoju trilógiu – bola to preňho relaxácia i odreagovanie. Už pri prvých slovách mal načrtnutých desať kníh. Začal písať v roku 1997, no vydavateľa kontaktoval až v roku 2003. To už mal dokončené dve knihy a pracoval na
Vzdušnom zámku. Vydavateľstvo Piratförlaget odmietlo jeho rukopisy hneď dvakrát a tak sa Stieg obrátil na vydavateľstvo Nordstedts. To kúpilo práva na všetky tri knihy a ešte pred vytlačením predali práva do Nemecka a Nórska, čo bol pre začínajúceho autora úspech.
V roku 2004 urobil v prvých dvoch knihách Stieg ešte nejaké menšie úpravy a dokončil tretí diel. Miloval písanie, vymýšľanie postáv, zápletiek a konšpirácií. Keďže cez deň robil novinárčinu, v noci písal, tento životný štýl si vyžiadal daň. Stieg navyše veľmi nedbal na životosprávu, fajčil jednu cigaretu za druhou a nalieval sa hektolitrami kávy. Klasický workoholik.
A tak koncom roka 2004 prišiel trest v podobe infarktu. Stieg Larsson sa nedožil vydania svojich kníh, tie vyšli o pár mesiacov a postupne sa stali celosvetovým hitom.
Zrodenie Lisbeth
Stiegov spolupracovník Kenneth prezradil, že postava hackerky Lisbeth sa zrodila počas jednej prestávky v práci. Hovorili spolu o tom, ako by asi vyzerali a konali postavy z detských kníh, keby vyrástli. Stiega zaujala predstava dospelej Pippi Dlhej Pančuchy. Bola by to komplikovaná osoba, ktorá sa nedokáže prispôsobiť? Dievča s ľahkou mozgovou dysfunkciou, ktorá sa len veľmi ťažko zaraďuje do „normálnej spoločnosti“? Časť z týchto myšlienok sa odrazila v postave Lisbeth Salanderovej.
4.diel Millennia
Asi mesiac pred smrťou poslal Stieg e-mail svojej priateľke Eve Gabrielsonovej, v ktorom píše, že dokončil asi polovicu štvrtej časti série Millennium. Napísal vraj začiatok a koniec, ale stred zostáva rozpísaný.
Po smrti
Stiega Larssona a najmä megaúspechu jeho trilógie sa začalo špekulovať o vydaní štvrtého dielu, ktorý by dopísala práve jeho priateľka Eva. Často mu totiž pomáhala pri písaní prvých troch dielov a verila si. Iný názor však mali dediči Stiega Larssona, ktorí v tom videli vypočítavosť a príživníctvo. Využitie príležitosti na obohatenie sa získanie slávy.
Pravdou je, že Stieg si s Evou boli mimoriadne blízki a manželmi neboli len kvôli Stiegovej rizikovej práci v Expu. Nemali spolu deti, takže podľa švédskeho práva mala Stiegovu pozostalosť zdediť rodina. Eva však tvrdila, že Stieg nikdy nemal s rodinou dobré vzťahy....
Niektoré ohlasy zo svetových médií:
„Viac než kniha – droga!“
Le Nouvel Observateur
„Práve keď som si vravel, že na obzore nie je nič nové, prišiel Stieg Larsson s týmto jedinečným príbehom. Úplne ma to pohltilo.“
Michael Connelly
„Najväčší švédsky fenomén od čias skupiny ABBA.“
People Magazine
Pozrite si fotografie zo Štokholmu.
Miesta, ktoré patria k Stiegovi a jeho Millenniu:
Obľúbená reštaurácia Stiega Larssona - Kvarnen.
Miesto s vynikajúcou gastronomickou povesťou.
Sídlo Millennia - Götgatan 19
Mellqvistova kaviareň - vďaka Stiegovi Larssonovi sa stala obľúbenou atrakciou.
Stieg tu často pracoval s laptopom, popíjal, dohadoval si tu stretnutia, oddychoval.
Pohľad na Štokholm z bytu Mikaela Blomkvista.
Dom s vežičkou. Pravdepodobne tu býval fiktívny Mikael Blomkvist.
Slepé zakončenie uličky Bellmansgaten.
Vľavo horná stanica výťahu Mariahissen, vpravo dom Mikaela Blomkvista.
Milan Buno, 20.1.2015
Zdroj: Ikar, Daily Caller, Marek Sečkař