Turistická atrakcia vďaka detektívkam H.Mankella
03. 05. 2015
Vďaka mysterióznym kriminálnym prípadom Kurta Wallandera je malé švédske mesto Ystad už viac ako dve desaťročia magnetom pre všetkých fanúšikov detektívnych románov. Ich autor, obľúbený švédsky spisovateľ Henning Mankell, povýšil žáner severského krimi na spoločenský fenomén – a nielen na severe Európy.
Ystad je nádherné malé mestečko v regióne Skåne na juhu Švédska. Leží na pobreží Baltského mora, má bohatú históriu, siahajúcu až do 13. storočia (v meste sa zachovalo viac ako 300 pôvodných stredovekých polodrevených domov).
Davy turistov, ktoré cez miestny prístav prúdia do tohto 20-tisícového mesta, však prichádzajú za niečim iným ako za spoznávaním stredovekých pamiatok, vrátane františkánskeho kláštora či iných sakrálnych stavieb.
Región Skåne, a špeciálne Ystad, omnoho viac preslávili detektív Kurt Wallander a jeho „otec“ – spisovateľ Henning Mankell. Jeho detektívne prípady sú lákadlom pre tisícky fanúšikov krimi príbehov. Prichádzajú do Ystadu hľadať stopy krutých zločinov a hrôzostrašných vrážd z Mankellových kníh.
Pobrežie Ystadu
Charizmatický inšpektor z telefónneho zoznamu
V roku 1989 sa spisovateľ Henning Mankell po dlhšom pobyte v Afrike vrátil späť do Švédska. Po príchode do vlasti bol šokovaný tým, že vo švédskej spoločnosti prudko narastala xenofóbia. Rozhodol sa, že o tom bude písať.
Mankell považoval rasizmus za tvrdý zločin – potreboval preto policajta. Niekoľko dní sa prehrabával v telefónnom zozname a svojho detektíva našiel – zrodil sa Kurt Wallander.
Wallander sa v Ystade prvýkrát „objavil“ v roku 1991, v detektívnom románe Vrahovia bez tváre. Mankell vtedy zrejme netušil, akým fenoménom sa pre čitateľov po celom svete stanú nielen jeho knihy, ale vo všeobecnosti severské krimi ako žáner.
Od tých čias vyšlo o charizmatickom a svojskom inšpektorovi 12 kníh. Zatiaľ posledný román – Problémový muž – vyšiel vo Švédsku v roku 2009. Knihy o Wallanderovi boli preložené do viac ako 40 jazykov a predalo sa ich viac ako 30 miliónov kusov po celom svete.
Wallanderovia z obrazovky - Kenneth Branagh (vľavo) a Krister Henriksson
„Všetky knihy o Wallanderovi sú v podstate diskusiou o vzťahu medzi demokraciou a systémom spravodlivosti. Tá je jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžeme mať, pretože ak systém spravodlivosti nebude fungovať, potom nemôže fungovať ani demokracia.“
Chcú kombináciu zážitkov
Súčasnosť – po 25 rokoch od vydania prvého z príbehov o charizmatickom detektívovi, mestská samospráva v Ystade prevádzkuje mobilnú aplikáciu, ktorá sprevádza davy turistov po všetkých dôležitých miestach z kníh o Wallanderovi.
Jednou z najdôležitejších adries je Mariagatan 10. Hoci na tomto mieste žil hlavný hrdina iba veľmi krátko, fanatickí fanúšikovia Wallandera sem mieria najradšej.
Ďalšie miesta spojené s Wallanderom sú neďaleký Nybrostrand či Stortorget, kde sa nachádza jeho obľúbené kníhkupectvo. V meste Löderup zase žije ďalšia dôležitá knižná postava – Wallanderov otec.
„Do Ystadu za Wallanderom prichádzajú všetky typy ľudí. Máme deti mladšie ako 10 rokov, ktoré videli filmy. Čo sa týka dospelých ľudí, evidujeme skupiny všetkých vekových kategórií. Často prichádzajú páry či dokonca celé rodiny. Väčšina z nich prichádza zažiť kombináciu zážitkov z nášho krásneho mesta a príbehov o Wallanderovi," hovorí Marie Holmströmová z turistickej kancelárie v Ystade.
Problémy s filmovými štábmi
Popularita Mankellovych románov ešte viac nabrala na intenzite v roku 2004, keď do Ystadu začali prichádzať početné filmové štáby z celej Európy. Odvtedy sa v Ystade nakrútilo približne 50 filmov a seriálových adaptácií o Wallanderovi. Mnohé sú stále vo výrobe.
Holmströmová pripomína, že komunikácia s filmovými spoločnosťami bola najskôr veľmi problematická.
„V Ystade sme spočiatku neboli pripravení na to, že k nám môžu prísť filmovať príbehy o Wallanderovi. To malo za následok pomerne nepriaznivé pracovné podmienky pre filmovú produkciu. Bolo preto dôležité v prvom rade zabezpečiť podporu miestnej komunity v našej túžbe byť ako mesto príťažlivým prostredím pre filmovanie," pokračuje.
Holmströmová dodáva, že v súčasnosti je stratégia mesta nastavená tak, aby vytvorila priestor pre nakrútenie minimálne piatich filmov či seriálov ročne. Nechcú síce, aby turisti Ystad škatuľkovali iba na základe známeho knižného hrdinu, zároveň však dodávajú, že Wallander je pre mesto veľkou čerešničkou na torte.
Príbehy o Wallanderovi prispôsobili do seriálovej podoby najskôr vo Švédsku; bolo to veľmi rýchlo po počiatočnom úspechu knižných bestsellerov. Detektíva v televíznych adaptáciách najskôr stvárnil herec Rolf Lassgård, Gustaf Skarsgård, neskôr ho veľmi dobre zahral Krister Henriksson.
Práve Henriksson podľa väčšiny kritikov znázornil inšpektora Wallandera najdôveryhodnejšie, veď túto úlohu postupne hral v tridsiatich filmoch či seriáloch. Švédske televízne série v hlavnej úlohe s Henrikssonom boli pre veľkú popularitu neskôr prispôsobené aj pre anglicky hovoriace publikum.
Celosvetový úspech však Wallander dosiahol až po nakrútení dvoch televíznych sérií v hlavnej úlohe s mimoriadne populárnym britským hercom Kennethom Branaghom (úvodné dve série z produkcie BBC vysielala aj slovenská verejnoprávna televízia).
„Ľudia sú veľmi múdri, vnímajú podtexty mojich kníh, píšu mi a mňa to robí veľmi šťastným. Knihy o Wallanderovi ma naučili, že otázky, ktoré v nich kladiem, sú dôležité pre ľudí na celom svete; bez ohľadu na to, z ktorej časti sveta ste.“
Ulica Mariagatan v Ystade
Ako ďalej, Wallander?
Otázne je, čo bude s Wallanderom ďalej. Mankellovi v roku 2014 diagnostikovali rakovinu. Spisovateľ má nádory v krku aj v ľavom pľúcnom laloku; nie je však vylúčené, že sa rakovina rozšírila aj do iných častí organizmu.
O svojom ochorení informoval sám literát a avizoval, že bude dokumentovať skúsenosti z boja s touto zákernou chorobou. Podľa vlastných slov sa síce mimoriadne obáva, ale celkove je schopný mať to pod kontrolou.
„Už veľmi zavčasu som sa rozhodol, že sa pokúsim o tom písať, veď napokon ide o bolesť a utrpenie, ktoré sa týkajú mnohých ľudí. Rozhodol som sa, že napíšem úplnú pravdu, ťažkosti boja, avšak priblížim sa k tomu nie z hľadiska smrti, ale z pohľadu života,“ formuloval autor.
Henning Mankell (1948)
– narodil sa v Štokholme
– v uplynulých rokoch sa angažoval v Hnutí Slobodná Gaza
– je dvojnásobným laureátom Ceny za najlepší švédsky kriminálny román (1991 a 1995), ocenenia The Glass Key Award za najlepší severský kriminálny román (1992), Ceny Astrid Lindgrenovej z roku 1996 či ocenenia Gumshoe Award za najlepší európsky kriminálny román (2005)
– jeho diela nesfilmovali iba v jeho vlasti, ale aj na Britských ostrovoch, kde v produkcii BBC stvárnil Wallandera slávny Kenneth Branagh. Mankellove diela preložili do 41 jazykov, vrátane slovenčiny a českého jazyka, v celosvetovej relácii sa z nich predalo viac ako 40 miliónov výtlačkov.
Zdroj: Michal Badín, Aktuality.sk
Foto: Dreamstime, Wikipedia, Yellow Bird Films